Furkan CİRU, Hüküm Dergisi 82. Sayı

NE HEP TEKNOLOJİ NE HİÇ TEKNOLOJİ

Teknolojinin özellikle 21. yüzyılda kaydettiği ilerleme inkar edilemez. Öyle ki teknoloji hayatımızın her alanında salonda, mutfakta, sokakta bir şekilde kendini göstermektedir.

Teknolojinin hayatımıza kattığı yenilikler ile beraber ne yazık ki bizden aldıklarını seyrediyor. Bir zamanlar bir araştırma yapacağımız vakit kütüphanelerde saatlerimizi harcamamız gerekirken günümüzde ise internette çok daha kısa bir sürede daha fazla bilgi elde ediyoruz. Bu durumu her ne kadar internetin bir faydası olarak yorumlasak da aslında bunu internetin bir zararı olarak da yorumlayabiliriz. Kısa sürede çok daha fazla bilgiye ulaşmak görünüş itibariyle çekici olsa da diğer yandan da istediğimiz bilginin önümüze tek dokunuşla gelmesi bizim araştırmacı yönümüzün körelmesine yol açmakta ve bizi tembelliğe sürüklemektedir. Teknolojinin hızla gelişiyor olması hayatımızda birçok yeniliği de beraberinde getirdi. Fakat bu yenilikler acaba insanı özgürleştiriyor mu, yoksa insanın özgürlüğünü mü kısıtlıyor? Örneğin enerji açısından bakacak olursak kitapların yerine tabletler, bisikletlerin yerine arabalar, klasik kol saatlerinin yerine ise akıllı saatler teknolojik yeniliklerden sadece birkaçı.

Başka bir örnek Psikolojik açıdan da teknolojinin insan özgürlüğünü olumsuz bir şekilde etkilediğini söyleyebiliriz. İnsanoğlu düşünceleri ile varolan bir canlıdır, düşünebildikçe özgürdür. Sizce de çoğu zaman bu özgürlüğümüzü teknoloji ile kısıtlamıyor muyuz? Çoğu zaman farkında olmadan sosyal medyada sürekli olarak güncellenen bilgi akışını takip ediyoruz. Bu takip, zamanımızın büyük bir kısmını aldığı gibi aynı zamanda bizi uzun süreli düşünme pratiklerinden mahrum etmektedir.

Bu bağlamda günümüzde hızla geliştirilen bu teknolojilere körü körüne hapsolmak, tüm hayatımızı ona bağlamak yerine sadece ihtiyacımız doğrultusunda bu teknolojilerden yararlanmamız yerinde olacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir