Hüküm Dergisi 2. Sayı, Muhammed Fatih DEMİRTÜRK, Söyleşiler

MUVAFFAK EL-MURABİ: HÜR ORDU’NUN VAROLUŞ NEDENİ ALLAH’IN ADINI YÜCELTMEKTİR

Hüküm: Suriye’deki olayların arka planıyla alakalı neler söylersiniz?

Muvaffak el-Murabi’: Müslümanlar olarak onlarca yıldır çeşitli baskılara maruz kaldık. Rejim, açıkça İslam’la savaştı. En temel haklarımız çiğnendi. İbadet etme hürriyetimiz ihlal edildi. 60’lı yıllarda Baas Partisi Suriye’de yönetimi ele geçirince insanları demir yumrukla yönetti. Her nevi muhalefeti illegal gördü. Alimler, ilim talebeleri, camide namaz kılan, ders halkalarına oturan herkes üzerinde büyük baskı kurdu. Örneğin askeriyede, üniversitede, okulda ve kamu kuruluşlarında namaz kılmayı yasakladı. Askerliğimi yaparken namaz kıldığımı gören bir subay bana şöyle demişti: “Burada Allah yoktur. Burada rabbin Baas Partisi’dir.” Namaz kılmamı engellediler. Elhamdülillah zor şartlar altında da olsa namazlarımı eda ettim. Fesadın her çeşidi ülkede yayıldı. Rejim halkı aç bıraktı; buna mukabil ajanları ve şebbihayı besledi. Şebbihanın yargısız infazlarıyla binlerce insanın hukuku çiğnendi. Rüşvet, devletin hemen her kurumuna hakim oldu. Suriye’de güvenilir kişi suçlu, hain ise masum olarak telakki edildi.

Diriliş Minik Hamza İle Başladı

Hüküm: Halkın islam inkılabı hareketi nasıl başladı?

Muvaffak el-Murabi’: Arap ülkelerindeki devrimlerden etkilenen bazı çocuklar bir okul duvarına: “Halk rejimi düşürmek istiyor.” cümlesini yazdı. Hadise üzerine ilkokulda okuyan bir kaç çocuk emniyete götürüldü. Çocuklar burada ağır işkence gördü; Tırnakları çekildi, saatlerce dövüldü. Adı Hamza el-Hatib olan bir yavrumuz işkence altında şehid oldu. İlgili birim önünde toplanan tutuklu çocukların yakınları yavrularının serbest bırakılmasını isteyince yetkililer onları muhatap kabul etmediği gibi şehidimizle de alay etti. Burada ifade edemeyeciğim cümleler sarfetti. Hürriyet isteyen çocuklara zulmeden Beşşar’ın teyze oğlu ceza almadığı gibi rejim Onu başka bir göreve atayararak bir anlamda ödüllendirmiş oldu. İşte bu Hamza’mızın şehadeti hürriyet mücadelesini tetikledi. Halk, sokaklara döküldü. Gösterilerin tamamı barışçıl idi. Milletimiz gösterilerde kesinlikle silah kullanmadı. Fakat rejim milletin hürriyet talebine silahla karşılık verdi. Yüzlerce insan şehid oldu. Evler basıldı, müslüman kadınların iffeti çiğnendi, onlarca müslüman genç tutuklandı, idam edildi. Rejim Hama’da olduğu gibi bu defada zulümle halkı bastıracağını düşündü. Bu yüzden milletimizin taleplerini dinlememe ısrarına devam etti. Yargısız infazlar bütün Suriye geneline yayıldı.

Türkiye’ye Gelirken O Hadisi Hatırladım

Hüküm: Sizin Suriye’den ayrılmanız nasıl oldu?

Muvaffak el-Murabi’: Rejim her dönemde “zulme hayır” diyen alimleri tehdit olarak algılamıştır. Çeşitli yollarla onları ya tutuklamış ya da şehit etmiştir. Biz de, “Rabimiz Allah diyen halka kurşun sıkmak, millete ihanettir. Yapmayın.” dediğimizden sakıncılalır listesine alındık. Yargısız infaz önce yakın çevremden başladı. Eve gelip oğlum Muhammed Ebu’t-Tayyib’i sordular, hakkında arama kararı olduğunu ve emniyet güçlerine teslim olmasını istediler. Oğlumun teslim olmaması durumunda beni veya kızlarımdan birini rehin olarak alacaklarını söylediler. Daha sonra oğlum Muhammed’i şehit ettiler. Yine de peşimizi bırakmadılar. En büAllah’ın Adını Yüceltmektir Muhammed Muvaffak el-Murabi, Ezher çıkışlı, aynı zamanda da Emevi Camii imam-hatibi allame Şeyh Abdurrezzak el-Halebi’nin talebesi olan Muvaffak Hoca, Şam’da ilmi faaliyetlerinin yanında rejime muhalefetiyle de meşhur bir alim. İslam İnkilabı Hareketi başlayınca rejim, Hoca’nın oğlunu şehit etti. Büyük oğlu da hapishanede ağır işkencelere maruz kaldı. Muvaffak Hoca, halkın hürriyet mücadelesine daha etkin bir şekilde katkıda bulunabilmek için İstanbul’a hicret etti. Hür Ordu’nun İslami eğitimi ile yakından ilgilenen Muvaffak Hoca ile Suriye İslam inkılabı Hareketi’ni konuştuk. u Muhammed Fatih DEMİRTÜRK Rejim her dönemde “zulme hayır” diyen alimleri tehdit olarak algılamıştır. Çeşitli yollarla onları ya tutuklamış ya da şehit etmiştir. Biz de, “Rabimiz Allah diyen halka kurşun sıkmak, millete ihanettir. Yapmayın.” dediğimizden sakıncılalır listesine alındık. Muvaffak el-Murabi: Hür Ordu’nun Varoluş Nedeni mfdemirturk@hukumdergisi.com www.hukumdergisi.com ŞUBAT 2013 27 yük oğlum Muhammed Salih’i de tutukladılar. Tutuklu kaldığı 43 gün boyunca ona ağır işkenceler yaptılar.

Milletimizin hürriyet mücadelesine dışarı çıkmamız durumunda daha fazla katkımız bulunur kanaati hasıl olunca Türkiye’ye hicret ettik. Resülullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’ın, Habeşistan’a hicret eden ashabını uğurlarken buyurduğu şu söz Türkiye’ye hicret ederken bize cesaret verdi: “Orada yanında kimsenin zulme uğramayacağı bir devlet başkanı vardır.”

Zafere Kadar

Hüküm: Hür ordu’nun moral durumu ile ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Muvaffak el-Murabi’: Allah’ın yardımıyla mücahitler sürekli ilerleme kaydetmektedir. Her görüşmemizde, “Ne pahasına olursa olsun geri dönmek yok.” diyorlar. Bu iman ve şahadet aşkı karşısında rejim daha fazla dayanamacaktır. Dünya devletleri rejime gizli ve alenî desteklerini çektiği anda Siyonist İsrail’in en önemli müttefiklerinden olan Baas Rejimi çökecektir. Bu zor imtihanın ne kadar daha süreceğini ise sadece Allah Teala bilir. Ancak şu kesindir ki; zafere ulaşıncaya kadar cihad devam edecektir.

İsrail’in Güvenliği Baas Rejimine Bağlı

Hüküm: Hangi devletler, neden rejime destek veriyor?

Muvaffak el-Murabi’: Rejime verilen dış desteğin birinci amacı Siyonist İsrail’in güvenliğini sağlamaktır. Çünkü onlar şunu çok iyi biliyorlar ki; Mısır’da olduğu gibi Suriye’de de yönetimin güvenilir insanların eline geçmesi, Mescid-i Aksa’yı geri almak ve Siyonist varlığını ortadan kaldırmak demektir.

Rejime açık bir şekilde destek veren ülkelerin başında şüphesiz ki İran gelmektedir. Fakat Çin, Rusya, Lübnan ve Irak da rejimin önemli müttefikleri arasındadır. Avrupa Birliği, ABD ve bazı arap ülkeleri ise kendilerini alenî olarak rejim karşıtı gösteriyorlar, ancak gerçekte onlar da Esed ve rejiminin yanındadır. Onların amacıda siyonist varlığın korunması ve güvenliğinin riske girmemesidir. Nitekim hırsız Mahluf da bunu hiç çekinmeden açıkça söylemiştir: “İsrail’in güvenliği, Suriye’nin güvenliği demektir.”

Alimler Tugay Komutanı

Hüküm: Suriye ulemasının hür ordu ile ilişkisi nasıldır?

Muvaffak el-Murabi’: Alimlerin kahir ekseriyeti Hür Ordu’nun yanındadır. Hatta bazı kardeşlerimiz bizzat tugayları idare etmektedir. Suriye’de rejimin sürekli gözetim altında tuttuğu ilim adımlarının bir kısmı açıkça cihadı destekleyen beyanatta bulunamıyorlar fakat onların da gönülleri Hür Ordu ile beraberdir.

İslam tarihinde büyük fetihlerin önünde hep imamlar ve alimler vardır. Zaten ilim iddiasında bulunan fakat zalimleri destekleyen kişi gerçekte ya cahil ya da haindir. Müslümanların kanının dökülmesine, namuslarının kirletilmesine, mallarının yağmalanmasına veya ateşe verilmesine seyirci kalanlar alim olamaz. Nitekim Efendimiz (sallalahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmaktadır: “Müslümanların işleri ile ilgilenmeyen onlardan değildir.”

Türkiye’den Beklentiler

Hüküm: Türkiyeli kardeşlerinizden talepleriniz nelerdir?

Muvaffak el-Murabi’: Suriye halkı ve mücahitler adına, mültecilere gösterilen misafirperverlik ve maddi-manevi yardımlardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti’ne ve Türkiyeli kardeşlerimize teşekkürlerimizi arzediyoruz.

Onlardan isteğimiz başta gıda, ilaç, battaniye gibi ihtiyaç maddeleri olmak üzere her hususta Suriye’deki kardeşlerine yardımcı olmaları ve dua etmeleridir. Ayrıca, bu zulmün bitmesi için uluslararası siyasetten de daha fazla destek bekliyoruz.

ABD’nin Suriye Politikası

Hüküm: ABD’nin Suriye politakısnı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Muvaffak el-Murabi’: ABD, Suriyelilere karşı nifak oyunu oynuyor. Bir yandan Suriye’de akan kanlara timsah gözyaşları döküyor, diğer yandan da bölgedeki Siyonist varlığın güvenliğinin sağlanması için el altından rejimi destekliyor. Fakat rejimin düşeceğini farkedince politika değişikliğine gitti. Bu defada bazı Laik Suriyeliler üzerinden çalışma yürütmeye başladı. Allah Teala’nın inayetiyle nasıl bu nevi politikalar Mısır’da iflas etti, Suriye’de iflas edecektir. Allah’ın adını yükseltmek için başlayan bu cihad, amacına uygun olarak yoluna devam ediyor. Zafer yakındır inşaallah.

Hüküm: Efendim, teşekkür ederiz.

Muvaffak el-Murabi’: Suriye İslam İnkılabı’na verdiği desteklerden dolayı Hüküm Dergisi’ne ayrıca teşkkürlerimi arz edeyorum. Allah Teala yardımcınız olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.