Ercan CİFCİ, Hüküm Dergisi 85. Sayı, Makaleler

“BİR KİŞİYE DOKUZ, DOKUZ KİŞİYE BİR PUL”

İslâm baştan sona edeptir; edep ise hadlere riayet. Fikirde edep, siyasette edep, iktisatta edep, cemiyette edep, ailede edep hâsılı her şeyde edep, yani hadlere riayet. Anadolu, bu ruh kökünden hareketle şekil almış bir aşk menbaı. “Sûret olmadan manalar ebediyyen görünmez.” hikmetinden nasiple ruh kökü İslâm’dan asla kopmayan ve o manayı yaşatmaya gayret eden dava. Batı ve batıcılar, kendi insanına yabancılaşmış olarak bu davaya her daim düşman ve kindar. İslâm ahlakından ve Anadolu irfanından uzak yaşam tarzlarını dayatarak Anadolu insanını kendilerine benzetme gayesini güden bu kesim, ülke nüfusuna binaen küçük bir azınlık.

Çıkardıkları gürültü ve elde ettikleri güç ile birkaç milyonluk kitleyi etkileyen bu azınlık grup, özelde üç bini genelde ise üç yüz bini geçmeyen örgütlü bir güçtür. Helal-haram, doğru-yanlış, milli çıkar yahut vatan bunlar için önemli değildir. Aslolan bunların kendi çıkarları, kendi anlayışları, kendi keyif ve saltanatlarıdır. Birçok devlet kurumu ve banka bunlar tarafından söğüşlenir; ama medyadaki uzantıları ile büyük bir algı operasyonu yaparak her şeyi yatırım gibi gösterirler. Lüks saraylar içerisinde yaşar, yatlar gemiler içinde eğlenir, saatte 128 bin lira kazanacak derecede servet oluşturur; ama doymazlar. Öyle ki köylünün bahçesine, çiftçinin hayvanına, işçinin bir parça emeğine göz diker. Her çeşit ahlaksızlığı yaşarlar; ama millete ahlak dersi vermeye kalkışırlar. Kendilerini yüz yıla yakındır bu memleketin asli sahibi gören bu zümre için 80 milyon Anadolu insanı yabancıdır. Bunların kimi tüccar, kimi sanatçı, kimi futbolcu, kimi yazar kimi de siyasetçidir. Birbirlerinin servetlerini besler ve yaşam tarzlarını yüceltirler. Çoğu elde ettikleri güç ve servet karşısında şımarmış, hatta kaba deyişle kudurmuşlardır. Elde ettikleri serveti nereye harcayacakları konusunda bile şaşkındırlar.

Bir misal; Türkiye’nin önemli ailelerinden birinin özel jetinde başhostes olarak çalışmış Diana anlatıyor: “Yılın sadece 6 ayı çalışıyordum; ancak çalıştığım aylarda 24 saat her an çalışmaya hazır oluyordum. Cebimde bir çağrı cihazı vardı. Gece bir anda Milano’da alışverişe gitmek isteyebiliyorlardı. Birkaç kez iş saatleri dışında ünlü ayakkabı mağazalarına ya da dükkânlara gittiğimiz oluyordu. Dükkânın sahibini arayıp dünyanın en ünlü alışveriş merkezlerindeki bazı mağazaları açtırabiliyorlardı.”(İnternethaber)

Bir başka misal; 30 bin euro’luk telefon, 15 bin dolarlık çanta alışverişi. Basına yansıyan haber şöyle: “Dünyanın belki de en çok taklit edilen ürünü olan Louis Vuitton, 1854 yılından bu yana şık seyahat sanatının güçlü sembolü olarak tanınıyor. Louis Vuitton, Türkiye’de ilk mağazasını 1996’da Nişantaşı’nda açtığında mağaza önünde kuyruk oluşmuştu. Türkiye’de sadece hazır çanta satmayan Louis Vuitton, özel sipariş de alıyor. Çantaların fiyatları 1.500 dolardan başlarken özel siparişlerin fiyatları tahmin edilemeyecek rakamlara çıkıyor. Fiyatları tanımlayanlar, ‘1.500 dolardan sonsuza’ terimini kullanmayı tercih ediyor. Üst fiyat limiti sonsuz markalardan birisi de Tiffany& Co. Şirketin yönetim kurulu üyesi Dilek Erten, yeni ürünlerin yılda bir ya da iki kez yapılan çok özel bir defileyle tanıtıldığını söylüyor. Fiyatlarsa 30 bin dolardan başlayıp ‘sonsuz’a doğru gidiyor!

Türkiye’de de satışa sunulan Nokia’nın kardeş şirketi Vertu cep telefonları da 30 bin euroluk fiyatına rağmen gördüğü ilgiden memnun. El yapımı, safir kristal ekranlı, yakut taşlardan oluşan telefonu, piyasaya çıktığı mayıs ayından bu yana Süzer Holding’in veliahdı Baran Süzer’in de dahil olduğu 100 kişi satın almış.”(internethaber) Ne diyelim, yiyin efendiler.

Türkiye’nin En Zengin(!) İlk 100’ü

2019’un başlarında Forbes Türkiye, en zengin 100 Türk’ü sıraladığı Forbes 100 listesini açıklamıştı. Bu listeye göre Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak Türkiye’nin en zengini idi. Önceki yıllarda Erol Sabancı, Hüsnü Özyeğin, Mehmet Emin Karamehmet, Ferit Şahenk ve Murat Ülker gibi isimler başı çekmişti. Bu listeye göre Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak’ın serveti 3.800 (milyon dolar), Yıldız Holding’in sahibi Murat Ülker’in serveti 3.700, Fiba Holding’in sahibi Hüsnü Özyeğin’in serveti 2.100, Samumed’in sahibi Osman Kibar’ın 2.100, Doğuş Holding’in sahibi Ferit Şahenk’in serveti 2.000, Koç Holding’in serveti Semahat Arsel’in 2.000, Çalık Holding’in Ahmet Çalık’ın serveti 1.900, Doğuş Holding’in sahibi Filiz Şahenk’in serveti 1.900, Koç Holding’in sahibi Rahmi Koç’un 1.900 milyon dolardı. Bazı holdinglerin abla kardeş gibi servet bölüşümüne bakınca aile olarak mal varlıklarının büyüklüğü daha rahatlıkla görülmektedir.

Bu zenginlerin büyük kısmı İstanbul’da Bebek, Tarabya, Kuruçeşme, Kanlıca, Yeniköy, Çengelköy gibi semtlerinde fiyatları 3 milyon dolardan 90 milyon dolara kadar çıkan boğaza hâkim yalı ya da konaklarda yaşıyorlar. Tatillerini yurtdışında geçirmeyi tercih ediyorlar. Her yıl birkaç kez tatil yapıyorlar. Göcek, Bodrum, Sardunya, St Tropez, Capri, Nice. Kışları ise Vail, Aspen, Whistler, St Moritz, Bali, Pukhet, Maliv, Seychelles ve Mauritius’a gidiyorlar. Özel jet, deniz uçakları ve teknelerle yolculuk ederlerken 50 kişilik ekiplerden hizmet alabiliyorlar. Konaklamada tercih ettikleri otellerin fiyatları geceliği 6 bin dolara kadar çıkabiliyor. En son trendlerden biri de gurme seyahatleri. Londra’da Tramps, New York’da Cipriani gibi özellikli restoranlara gidiyorlar. Yatları, helikopterleri, jetleri var. Tekneler Azimut-Benetti, Ferreti, Rodriguez ve Sunseeker, uçaklar 10-35 milyon dolarlık Challenger ve Falcon.  Birçok zengin New York, Paris, Roma, Londra ve Milano’dan alışveriş yapıyor. Erkekler giyim için yıllık 200 bin dolardan fazla bütçe ayırıyor. Kadınlarda rakam bunun birkaç katı. Markaları Chanel, Armani, Marni, Balenciaga, Prada, Jil Sander, Hermes, Jon Lobb, Berluti, Silvano Lattanzi…”(Milliyet)

Bu zenginlerin önemli bir kısmı İstanbul boğazında ve çoğu Osmanlı mirası konaklarda saltanat sürdürmektedirler. Şöyle ki:

Hacı Sabancı’nın kızı, Demsa’nın sahibi Demet Sabancı ve eşi Cengiz Çetindoğan Kandilli’deki 85 miyon dolarlık Zarif Mustafa Paşa Yalısı’nda oturuyor. Sabancı Holding’den ayrılarak Sedes Holding’i kuran Demir Sabancı, Hasip Paşa Yalısı’nda oturuyor. Yalının bugünkü değeri 160 milyon dolar civarında. New york’ta da evi bulunan Sabancı, birkaç yıl önce Manhattan 64. Cadde’de dört katlı bir binayı 2,9 milyon dolara almıştı. Zorlu Holding’in sahibi Ahmet Nazif Zorlu, Boğaz’da Hisar’ın üstünde restore ettirdiği eski bir köşkte yaşıyor. Kızı Şule Zorlu ise Tekfen Holding’in patronu Feyyaz Berker’in yaklaşık iki yıl önce 10 milyon dolara satın aldığı Bebek’teki yalısında kalıyor. Boyner Holding’in sahibi Cem Boyner ve eşi Ümit Boyner, Kanlıca’daki yalılarında yaşıyor. Boynerlerin hemen yanı başında Sezen Aksu oturuyor.

Abdi İbrahim İlaç’ın üçüncü kuşak patronu Nezih Barut, Kanlıca’daki 120 yıllık Yedi Sekiz Hasan Paşa Yalısı’nın sahibi. Barut, TMSF’nin satışa çıkardığı yalıyı önceki yıllarda gerçek değerinin çok altında 20 milyon dolardan az bir paraya satın almıştı. Şimdilerde bu yalının değeri 50 milyon doların üstünde. Koç Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç, Kandilli’de, Göksu Caddesi üzerinde yer alan Kont Ostrorog Yalısı’nın sahibi. Boğaziçi’ndeki en güzel tarihi binalardan olan yalının değeri 105 milyon doların üstünde. Bülent-Oya Eczacıbaşı çifti ise Yeniköy sahili yolunda Hollandalılar Yalısı olarak bilinen beyaz köşkte oturuyor. Türkiye’nin en köklü sanayi şirketlerinden Komili’nin sahibi olan Komili Ailesi, Kandilli Göksu Caddesi üzerindeki iki katlı 21 odalı tarihi Kıbrıslı yalısında oturuyor. Demirören Grubu’nun başında yer alan Erdoğan Demirören, Kanlıca ile Anadolu Hisarı arasında bulunan Marki Ahmet Necip Bey Yalısı’ında oturuyor. Demirören’in oğlu BJK Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören ise Anadolu Hisarı’nda oturuyor. Lüks arabaları, helikopterleri ve İstanbul’u betonlaştıran adam olarak sürekli gündemde olan Ali Ağaoğlu Vaniköy’deki yalısında oturuyor.

Bütün bunların yanında ülke içinde de çok özel ve önemli yerlere sahipler. Öyle ki küçük bir devlet olarak tahayyül edilebilecek adalarda kendi düzenlerini kurmuşlar. Rahmi Koç özel adaya sahip Türk iş adamlarının başını çekiyor. Marmara Denizi’nde Tuzla’nın karşısında yer alan adanın sahibi. Kaşık Adası, Ali Dinçkök’e ait. Ömer Dinçkök, Bodrum Gündoğan Koyu’nun karşısındaki Apostrol Adası’na sahip. Zeytin Adası’nın sahibi ise Ahmet Zorlu.” (Finansgündem)

Türkiye’nin Sanatçı(!) İlk 100’ü

Türkiye’nin en zengin ilk 100’ü bir tarafa ekran başında kitleleri hipnotize edecek derecede ekrana bağlayan ünlülerin kazandıkları ücretler inanılmaz boyutta. Birkaç misal verecek olursak Kenan İmirzalıoğlu bu alanda zirvede bulunan isimlerden biri. Ekranlarda kısa bir süre yer alan “Fatih Bir Cihan Sultanı” adlı diziden bölüm başı 350 bin lira aldı. Diriliş Ertuğrul’un final vermesi sonrası ekranlara gelmeye hazırlanan “Genç Osman” dizisinde başrol oyuncusu olan Burak Özçivit, bölüm başı 325 bin lira aldığı söyleniyor. Aktif oyuncular arasında en çok kazanan oyunculardan biri olan Özçivit’in aylık geliri 1 milyon 300 bin lira olacak. Bir dönem TRT ekranlarında yayınlanan “Diriliş Ertuğrul” dizisinde rol alan Engin Altan Düzyatan da bölüm başına 250 bin lira aldı. Netflix dizisi “Atiye” ile anlaşan Beren Saat, bölüm başı 200 bin lira kazanacak. “Çarpışma” adlı dizide rol alan Kıvanç Tatlıtuğ ise bölüm başı 150 bin lira kazanmakta. Hazal Kaya, Aşk-ı Memnu’dan sonra rol aldığı “Bizim Hikâye” adlı diziden bölüm başına 90 bin lira kazanıyor. “Çukur” adlı dizide rol alan Aras Bulut İynemli, bölüm başı 70 bin lira alarak aylık 280 bin lira alırken “Söz” dizisi ile Tolga Sarıtaş 50 Bin TL; “Fi” adlı dizi ile Serenay Sarıkaya, bölüm başına 40 bin lira aldı.

Ve yılbaşı gösterileri. CNN Türk’ün haberine göre 2020 yılını sahnede karşılayacak ünlü isimlerin alacağı ücretler dudak uçuklatıyor. Bu yıl rekor Megastar Tarkan’da. Tarkan, Kıbrıs’ta vereceği konser karşılığında tam 2 milyon TL alacak. Listenin ikinci sırasında Hadise var. Kıbrıs’ta sahne alacak olan Hadise, 800 bin TL kazanacak. Yılın ilk gecesinde Kıbrıs’ta sahnede olacak olan Ebru Gündeş, 600 bin TL, Sapanca’da sahne alacak Bülent Ersoy ise yılbaşı için 500 bin TL kazanacak. Sibel Can ise Kıbrıs’ta vereceği konser için 500 bin TL alacak. Oğlunun eğitimi için Londra’ya yerleşen Gülşen de yeni yılda Kıbrıs’ta sahne alacak isimlerden biri. Gülşen, sahneden 450 bin TL alacak. Zaman zaman konserlerinde izdiham yaşanan Yıldız Tilbe de 31 Aralık akşamı Kıbrıs’ta dinleyicileriyle buluşacak. Tilbe, konserden 500 bin TL kazanacak.

Milletin ıstıraplarına yabancı ve toplumsal mühendislik için hazırlanan film ve programların yapımcısı yahut aktörü bu ünlülerin her biri aynı zamanda emlak zengini.  Mesela Kurtlar Vadisi’nin Polat Alemdar’ı Necati Şaşmaz, Raci ve Zübeyr  Şaşmaz; Kent Plus Ataşehir’den 220 bin YTL’den  25 daire sahibi. Paranın kaynağı neresi biliyorsunuz. Polat, Kent Plus Ataşehir’den ev almakla kalmamış bir de 3 bin metrekarelik süpermarket binasını 11 milyon YTL ödeyerek satın almış. Ayrıca Necati Şaşmaz, Esenyurt’taki Ukra Han Plus projesinin VIP katından 119 metrekarelik bir Home Office ve 2010’da Bomonti’de Rixos Residences’tan da 18 daire satın almış. Yani Kurtlar Vadisi’nin Kralı gerçek hayatta tam bir Emlak Kralı…

Tabi Emlak sektöründe tek Kral Necati Şaşmaz değil, birçok ünlüde “kazandıklarını” emlak piyasasında değerlendiriyor. Magazin haberleri bunların bilfiil icraatları ile dolu; Anadolu insanının aile yapısına, inanç ve ahlakına küfür ve ihanetlerle dolu “Gümüş” ve “Aşk-ı Memnu” adlı dizinin başrol oyuncularından Kıvanç Tatlıtuğ da parasını emlaka yatıranlardan. Tatlıtuğ’un Göcek de bir villası, İstanbul da bir dairesi ve villası bulunmakta. Bağdat caddesinde de 3 dükkânı olan Tatlıtuğ’un hem de Çekmeköy de lüks bir siteden iki daire aldı. Şimdilerde “Kim Milyoner Olmak İster” programının sunuculuğunu üstlenen Kenan İmirzalıoğlu’nun binalarından biri şu an 3 milyon doların üstünde. İmirzalıoğlu kurmuş olduğu özel bir ekiple Fener, Balat, Tarlabaşı ve Cihangir civarında çok sayıda eski bina satın almış. Ekranlarda birçok yarışma programının altında imzası olan Acun Ilıcalı, İstanbul’da süper lüks villa ve 3 daire, Bodrum’da 5 villa, Amerika Miami’ de 10 daire satın aldığı iddia ediliyor.

Küçük yaşlardan itibaren oyunculuk yapan Emrah, kazanmış olduğu paranın neredeyse hemen hepsini emlak sektörüne yatırım yapmakta. Şarkıcı ve oyuncu olan Emrah’ın İstanbul Etiler ve Levent de 200 kadar konutu var. Aynı zamanda Fulya’da yapılan bir rezidansta 12 dükkan alan Emrah, Florya’da da 2 Milyon dolar değerinde olan spor tesisinin de sahipliği üstlenmekte. Kazandığı tüm parayı gayrimenkule yatıran ünlülerden biride Hülya Avşar. Ayvalık da bir villası, Sarıyer’de bir Köşkü, Riva’da büyük bir arazisi Etiler ve Tarabya’da da daireleri bulunan ünlü sanatçının Londra’nın en yüksek rezidansında da bir dairesi vardır. Aynı zamanda Hülya Avşar’ın Ayvalık’da bir de zeytinyağı fabrikası vardır.  Gündüz kadın programları sunuculuğu yapan, Bodrum da 3 Adet villası, İstanbul’un farklı semtlerinde 30 dairesi ve Londra’da da evi bulunan Seda Sayan, Etiler’de bulunan Şam’dan’ı da 8.5 Milyon dolara satın aldı. Yaklaşık olarak 50 adet taksi plakası olan Gülben Ergen, emlak sektörüne de yatırım yapmakta ve Feneryolu’nda, Antalya ve İstanbul’da da pek çok evi bulunmakta. Yurt dışında New York ve Los Angeles’da evleri bulunan Tarkan’ın aynı zamanda Beykoz’da çiftliği; Ulus, İstinye, Zekeriyaköy’de evleri ve ayrıca Arnavutköy ve Tarabya Sümer Korusu’nda villaları mevcut. Ve son olarak İstanbul genelinde 50 den fazla dairesi olan Sibel Can’ın Miami’de de lüks bir villası bulunmakta.

Türkiye’nin Sporcu(!) İlk 100’ü

Futbol dünyası ise tam bir âlem, türlü dalavere ve çirkefin döndüğü, mafyavari çirkin yönetimlerin oluştuğu, sporun ticari ve siyasi bir kurum haline geldiği bir yer olmuş ve inanılmaz rakamlar dolanıyor ortalıkta. Binlerce kişinin bir aylık maaşı. Diğer futbolculara akıtılan milyon dolarlar ise dudak uçuklatıyor. Trabzonspor oyuncularından Uğurcan Çakır’a maç başına 14.400 Euro, Yusuf Yazıcı 2 milyon 750 bin TL, Abdulkadir Ömür 2 milyon 750 bin TL, Kamil Ahmet Çörekçi 1.800.000 TL, Caleb Ansah Ekuban 345.000 Euro, Seyed Majid Hosseini 500.000 Euro, Zargo Toure 650.000 Euro, Filip Novak, 860.000 Euro, 950.000 Euro, Ogenyi Onazi 1 Milyon Euro alırken Beşiktaş takımından Güven Yalçın aylık 8.000 Euro, Atiba 750.000 Euro, Necip Uysal 1.100.000 Euro, Shinji Kagawa 6 ay için 1.1.000.000 Euro almakta.(yakınmarkaj)

Ve onlar oynuyor, biz bir dilim ekmek ve bir bardak çayla onları seyrediyor ve alkışlıyoruz. Dile kolay 7 milyon Euro, 2 Futbolcu üzerinden hesap edin; 5 bin aileye 3 oda bir salon daire ev alınır. Ama servet iki üç kişide, topa vuracak ve biz seyredeceğiz, biletler asgari ücretin beşte birine 200-450 TL’ye satılacak, bizim çocuklarımız açlık içerisinde kıvranacak ve biz onları seyredeceğiz.

Mesela futbolcu Burak Yılmaz, Acarkent’te bir villada oturuyor. Ünlü futbolcunun villasının iç ve dış tasarımını Mim İnterni yaptı. 6 yatak odasına sahip villada dört oturma odası var. 1.000 metrekarelik villada yedi banyo, buhar saunası ve oyun odası bulunuyor. Burak Yılmaz’ın evi sanat eserleriyle dolu.

Mevzuyu basından takip edecek olursak İstanbul gecelerinin vazgeçilmez simaları tartışmasız futbolcular. Takımları yenildiğinde taraftara saygısızlık etmemek için gece gezmelerine çıkmayan futbolcular, çıktıklarında ise iki kola ayrılıyor. Yabancı futbolcular genelde “R&B” müzik çalan, sabaha karşı dörtten sonra after partilerin düzenlediği mekânları tercih ediyor. Bu yüzden Gayrettepe ve Esentepe dolaylarındaki Bedroom ve Masquerade’te birçok yabancı futbolcuya rastlamanız mümkün. Fenerbahçeli Pierre Webo ve Emanuel Emenike bu isimlerin başında geliyor. Türk futbolcuların gece yaşantısı ise yabancılara kıyasla daha erken bitiyor. Burak Yılmaz, Selçuk İnan, Selçuk Şahin ve İbrahim Toraman gibi İstanbul gecelerinde sıklıkla gördüğümüz futbolcular eğlenmek için genelde Reina, Sortie gibi yıllardır popüler olan mekânları ya da Türkçe müzik çalan “Ses” ve “Albüm” gibi gece kulüplerini tercih ediyor. Üç sezon Atletico Madrid forması giyen Arda Turan ise İstanbul’da son dönemin popüler adresi Cihangir Mona’ya gidiyor. Galatasaray’ın dünyaca ünlü transferleri Wesley Sneijder ve Didier Drogba’nın tercihi ise Reina idi.(Habertürk)

Türkiye’nin aydın(!) İlk 100’ü

2017 verilerine göre Forbes Dergisi’nin yayınladığı, ülkemizde en çok kazanan yazarlardan ilk 10’a girenlere baktığımızda kitle olarak fikirden yana hali pürmelalimiz rahatlıkla görülmektedir. Elbette futbolcuların dünyasına nisbeten bu devede kulak kalır; ama burada dikkat çeken husus kitlenin zihnine fikir diye nelerin akıtıldığı ve genel olarak kimlerin kabul gördüğü. Listenin en başında hakkında birçok intihal iddiası bulunan Elif Şafak gelmekte. Şafak’ın bir yıllık kazancı 1,8 milyon TL.  İkinci sırada Nobel Edebiyat Ödüllü ilk Türk yazar(!) Orhan Pamuk var. Onun kazancı ise 1,4 milyon. Ergenlere dönük saçma sapan deyişler, sağdan soldan devşirdiği dönüştürdüğü cümleler ile kitap yazan radyocu Kahraman Tazeoğlu 1,3 mlyon TL; Fi, Çi, Pi serisiyle zihinleri dumura uğratan romanlar kaleme alan Azra Kohen; Can Manay, Duru ve Deniz sayesinde 572,4 bin TL kazandı. Tasavvuf(!) temalı birçok kitaba sahip olan ve dini büyüklerin hayatlarını ergenlere mahsus aşk hikayeleri gibi anlatan, İslâm dünyasının problemlerinden uzak “Sinan Yağmur Aşkın Gözyaşları” serisi ile yıllık yaklaşık 1,2 milyon TL kazandı. Aşk kitapları yazan, kendisiyle ilgili çeşitli esinlenmeler ile gündemde olan ergen avcısı, twitter fenomeni Ahmet Batman 853 bin TL ile 2017’nin en çok kazanan 7. yazarı. Yazdığı kitaplarda eşcinselliği meşrulaştırma, normal algılatma çabaları görülen Ayşe Kulin 928 bin TL ile dikkat çekmekte. Ve ateist olduğunu ilan etmekten çekinmeyen, liseliler tarafından özellikle tercih edilen Ahmet Ümit, bir yılda 1,1 milyon TL kazandı. Birçok eserin sahibi ve eleştirilerin hedefi olan Soner Yalçın, en çok kazanan dokuzuncu yazar ve kazancı 607,5 bin TL. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı, yazdığı kitaplarla sekizinci sırada listede kendisine yer buluyor ve her iki yazarın tek tek kazancı Tazeoğlu’nun yarısı bile değil,  607,5 bin TL.

Netice

Önceki günlerde asgari ücrette bir artırıma gidildi ve buna en çok itiraz eden patronlardı. Net 2 bin 324 TL olduğu duyurulan asgari ücret, malum olduğu üzere milyonlarca insanın asgari geçim şartlarını sağlamaktadır. Ancak yukarıda örgüleştirdiğimiz tabloya baktığımızda sayısı 50 -100 bini geçmeyen küçük bir azınlık ülkenin gelirinin yarısından fazlasına sahip, kalan ise 80 milyon arasında paylaşılmakta. Bir devran kurulmuş gidiyor. İtiraz eden yok ediliyor. Hak gaspına karşı çıkan derdest ediliyor. Bu durumu özetleyen, bir mısrasını da yazımıza başlık yaptığımız, Üstad Necib Fazıl’ın “Destan” adlı şiirinden kısa bir bölümle noktalayalım:

Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul;

Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul.

Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa;

Yaşasın, kefenimin kefili karaborsa!

Kaynakça:

ErişimTarihi;28.12.2019 https://www.cnnturk.com/magazin/unlulerin-yilbasi-programlari-belli-oldu-kim-ne-kadar-kazanacak?page=4

ErişimTarihi;27.12.2019 https://www.haber.com/iste-2019un-en-cok-kazanan-oyunculari-85124/

ErişimTarihi;28.12.2019 https://www.yakinmarkaj.net/super-ligin-en-cok-kazanan-maas-alan-futbolculari-2019-2020.html

ErişimTarihi;28.12.2019 https://www.internethaber.com/iste-ben-zengin-100-turkb-1141692h.htm

ErişimTarihi;27.12.2019 https://www.finansgundem.com/foto-galeri/turkiyenin-en-zengin-isadamlari-nerede-galeri/430218

ErişimTarihi;27.12.2019 https://hthayat.haberturk.com/yasam/mekan/haber/1020977-hangi-unlu-nerede-egleniyor

ErişimTarihi;28.12.2019 https://www.haberturk.com/yasam/haber/942562-reinada-futbolcular-beyoglunda-oyuncular

ErişimTarihi;28.12.2019 http://www.milliyet.com.tr/ekonomi/iste-en-zengin-100-turk-1004990

ErişimTarihi;28.12.2019 http://www.nkariyer.com/pazarlama/2018/6/12/iste-en-cok-kazanan-10-turk-yazar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir